Kos (Aries) – március 21. – április 20. között
A kos jelzi a tavasz beköszöntét, kezdőnapja a tavaszi napéjegyenlőség, a mikor egyforma hosszúak a nappalok és az éjszakák.
A tavasz minden kultúrában az új élet, a megújulás, az örök körforgás szimbóluma. Különböző rituálékkal ünneplik, van ahol böjttel, tisztálkodással, vagy az elvetendő magok megáldásával. Csillagászati szempontból a Kos az első jegy, így vele kezdődik az asztrológiai kör. Manilius római költő „az állatövi jegyek hercegének” nevezte.
Mivel a Kos a kezdő zodiákus jegy, a kos szülöttei szeretnek elsők lenni szinte mindenben. Ha elsőre nem sikerül valami, képesek újra és újra nekifutni az akadálynak, és legyőzni azt. A kosokat nem töri meg az akadály, önbizalma és hite magában viszi tovább a megoldás felé. Általában nem követi el kétszer ugyanazt a hibát, inkább tanul belőle.
A Kos tüzes jegy, a szenvedély, az indulat, a fellobbanó érzések alapvető tulajdonságaik. Bátorságnak sincsenek híján, nagyon jó vezetők, kitartók, példamutatók, általában optimisták. Viszont amennyire jók a kezdésben, annyira nem megy a befejezés. A kitartás, a monotonítás nem erősségük. A hosszan tartó feladatokba könnyen belefáradnak, elunják, akár fel is adják.
Nem lehet őket korlátozni, ha nem engedik szárnyalni, elvesztik lendületüket, motivációjukat.
Az őszinteség is legalább olyan fontos számukra, mint a lendület. A Kos nagyon egyenes jellem, még ha bántó is a mondandója, ami a szívén, az a száján típus. Nem rosszindulatból teszi, csupán képes nyersen fogalmazni, amit nem igazán vesz észre.
A legrégebbi csillagképek közé tartozik, mivel a régi pásztornépek számára a juh volt az egyik legfontosabb állat. Az élelemforrás, a ruházat, de még az ékszerek, hangszerek alapanyagait az állattenyésztésből nyerték, így érthető, hogy az egyik legfontosabb jelképükké vált.
Az asszírok a tavaszi napéjegyenlőségkor kost áldoztak, és a csillagépet „oltárnak” vagy „áldozat”-nak nevezték. A görög mitológiában a Kos az aranygyapjú legendájával kapcsolódik össze.