Igen sokban hasonló jelentéssel bír a bagollyal. A holló az egyik legintelligensebb madár a Földön, figyelemre méltó a problémamegoldó képessége, a madarak közt egyedülálló agyának mérete. Nagyon társaságkedvelő, szinte bármihez képes alkalmazkodni, ravaszsága legendás. A holló hasonló a varjúhoz, bár termetre nagyobb, szimbóluma majdnem azonos.
A hollót minden kultúrában a mágia, a titkok és az utazás jelképeként tartják számon. Színe a fekete, és dögevő léte miatt gyakran kapcsolják a halálhoz. Ezt nem szabad negatívan értelmezni, pl. a skandináv mitológiában összekötők a földi élet és az égi szellemvilág között.
Sok kultúrában lélekvivők, úgy gondolják, hogy a lélek és a tudás nem hal meg a testtel, a hollók, akik a fény felé viszik őket, a természetes körforgás segítői.
A holló tetoválást választók akár tudatosan, akár tudat alatt felszínre hozzák belső képességeiket, utat keresnek saját mélységeikbe.
A bibliai vízözön után Noé elsőként egy hollót küldött körülnézni, feltérképezni a szárazföldet. A hollóra nyugodtan rábízhatjuk magunkat, megbízható érzékkel találja meg a helyes utat.
A kelta mitológiában Morrigan a csata, a küzdelem és a termékenység kegyetlen istennőjének totemállata.
A görögöknél Apollón isten küldöttének madara.
Ázsiában úgy tartották, hogy a holló vájt csőrével lyukat az égbe, hogy a napfény áttörhessen rajta. Az emberek nagy tanítója.
Az indián kultúrákban a teremtő, de a szélhámos isten is egyben. Van indián nép, ahol a holló a fő teremtő isten, az emberek megteremtője.
Skandinávia: Odinnak volt két hollója: Hugin/Gondolat és Munin/Emlékezet. Odin minden nap elküldte őket körberepülni a földet, majd este visszatérve elmondták Odinnak, mi történt aznap. Miattuk Odint hívták Holló Istennek is.
A hollók az északiak szerint a csaták után felviszik a bátor harcosok lelkét Asgardba, az istenek közé.