Enso / enszo / zen kör: első látásra csupán egy kör, de tartalmilag szinte minden, nem csak a keleti emberek számára.
Az enso meghódította a világot, szimbolikája majdnem mindent magába foglal (és annak az ellenkezőjét is). Minden dolog kezdetét és végét, az élet örök körforgását, a teljességet vagy ürességet, a belsőt és a külsőt, a végtelent, az univerzumot, a teremtés pillanatát…, felsorolhatatlan, mi mindent tud egy egyszerű kör jelenteni.
A kör lehet nyitott vagy zárt is. Amikor nyitott, akkor lehetővé teszi a mozgást és a fejlődést, illetve a tökéletlenség szépségével azonosítható. Ekkor nem különül el, valami nagyobb dolog része, nyitva hagyjuk a lehetőséget a ki- és beáramlásra. Mikor zárt: a tökéletességet jelképezi.
Nincs két egyforma enso: az ecsetvonás vastagsága, lendülete, a kör alakja, valamint a kiindulópont és a végpont helyzete mind-mind árulkodik alkotója egyéniségéről, pillanatnyi lelkivilágáról.
Az enso a holdat (és a hold vízzel való kapcsolatát, mozgását) is jelképezi, ami maga a megvilágosodás szimbóluma. Az enso a szív szútra vizuális lenyomata.
A Zen (buddhizmus) jelképe: Kézzel festett kör, mellyel kifejezik azt a pillanatot, amikor az elme szabadon létezik. Az enso festése egy spirituális gyakorlat is egyben. Egyetlen mozdulattal hozható létre, nincs a változtatásnak, korrigálásnak, javításnak lehetősége. A végeredmény nem lesz matematikailag tökéletes kör, de maga a törekvés a tökéletességre, illetve a tökéletlenség megismerése/elfogadása is a gyakorlat része.
A japán enso jelentése: erő, elegancia, megvilágosodás, a világegyetem és a teljes üresség. Egyszerűségére jellemző a japán minimalizmus.